SKU: IRG011R12K  |  Barcode: 810026623608
OEL IRG011R12K Class 0 Red Rubber Insulating Glove Kit - Size 12
Description
OEL Industries IRG011R12K Description
OEL Industries IRG011R12K Includes
  • (1) Pair of Class 0 Rubber Insulating Gloves, SZ:12 (IRG011R[SIZE])
  • (1) Pair of 10" Leather Goatskin Protectors (AFW-PG-10-[SIZE])
  • (1) 11" Glove Storage Bag (AFW GLB11)
OEL Industries IRG011R12K Features
  • Manufactured with Nautral Rubber
  • Electrically tested and stamped with the initial test date.
  • Available in two colors to allow for proper rotation between testing.
  • Gloves combine high dielectric and physical strength with flexibility and durability.
OEL Industries IRG011R12K Specifications
Class 0
Type 1
Length 11"
Color Red
Style Straight Cuff
AC Max Usage 1,000V
DC Max Usage 1,500V
NFPA 70E
ASTM F696
ANSI/ASTM D120
OSHA Standard 1910.269
Canadian Electrical Code CSA Z462
  • Visa
OEL Industries
Class 0
Type 1
Length 11"
Color Red
Style Straight Cuff
AC Max Usage 1,000V
DC Max Usage 1,500V