SawStop CNS175-ATGP36 Description
SawStop’s Contractor Saw combines better-than-hybrid performance with unmatched safety. The CNS delivers reliability and versatility for a range of users, featuring the revolutionary SawStop safety system and a 36 in. Professional T-Glide Advance rip fence for accurate, easy operation.
SawStop CNS175-ATGP36 Includes
- (1) Contractor Table Saw
- (1) Professional T-Glide Advance Rip Fence
- (1) Professional T-Glide 36 in. Rails
- (1) Professional T-Glide Extension Table
- (2) Steel Extension Wings
- (1) Miter Gauge
- (1) Riving Knife
- (2) Blade Wrenches
- (1) Push Stick
- (1) 10 in. Blade
- (1) Standard Lockdown Insert
- (1) Standard Brake Cartridge
- (1) Owner's Manual
- (1) Assembly Instructions
- (2) Hardware Packs
SawStop CNS175-ATGP36 Features
- Revolutionary SawStop safety system stops on contact with skin
- 1.75 HP motor with 120V single-phase power
- 36 in. Professional T-Glide Advance rip fence for accuracy and ease of use
- Heavy-gauge steel fence and rails for sure lockdown and square cuts
- Highly configurable design with optional accessories
- Poly V-ribbed belts reduce vibration for smooth cuts
- Precision trunnion and arbor for strength and stability
- Table flatness measured diagonally at 0.01 in. max gap
- Overall size 69-1/8 in. W x 45 in. D x 34-3/4 in. H
- Two-year warranty with registration
SawStop CNS175-ATGP36 Specifications
| Horsepower: | 1.75 HP |
| Voltage: | 120V |
| Phase: | Single Phase |
| Blade Diameter: | 10 in |
| Blade Thickness: | 0.078 in |
| Overall Dimensions: | 69-1/8 in W x 45 in D x 34-3/4 in H |