SKU: ATR1/2X12HDG  |  Barcode: 707392150701
Simpson Strong-Tie ATR1/2X12HDG (1/2" x 12") Hot-Dip Galvanized All-Thread Rod for Tension Transfer and Anchoring
Description
Simpson Strong-Tie ATR1/2X12HDG Description
Simpson Strong-Tie ATR1/2X12HDG Includes
  • (1) 1/2 in. x 12 in. Hot-Dip Galvanized All-Thread Rod
Simpson Strong-Tie ATR1/2X12HDG Features
  • Fully threaded design for easy cutting and adaptation to various lengths
  • High-strength material meeting ASTM A307 specifications
  • Hot-dip galvanized finish for enhanced corrosion resistance
  • Versatile applications in anchoring systems, suspension systems, and structural connections
Simpson Strong-Tie ATR1/2X12HDG Applications
  • Suspension systems: Supports the hanging of pipes, conduits, and other fixtures
Simpson Strong-Tie ATR1/2X12HDG Specifications
Material Carbon Steel
Finish Hot-Dip Galvanized
Thread Type UNC Class 2A or 1A
Diameter 1/2 in.
Length 12 in.
Tension Capacity 4,270 lbs.
  • Visa
Simpson Anchors
Material Carbon Steel
Finish Hot-Dip Galvanized
Thread Type UNC Class 2A or 1A
Diameter 1/2 in.
Length 12 in.