Simpson Strong-Tie ATR7/8X36HDG Description
Simpson Strong-Tie ATR7/8X36HDG Includes
- (1) 7/8" x 36" All-Thread Rod
Simpson Strong-Tie ATR7/8X36HDG Features
- Fully threaded design for easy cutting and adaptation to various lengths
- High-strength material meeting ASTM A307 specifications
- Hot-dip galvanized finish for enhanced corrosion resistance
- Versatile applications for anchoring systems, suspension systems, and structural connections
Simpson Strong-Tie ATR7/8X36HDG Applications
- Suspension systems: Supports the hanging of pipes, conduits, and other fixtures
Simpson Strong-Tie ATR7/8X36HDG Specifications
| Diameter | 7/8" |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Length | 36" |
| Material | Carbon Steel |
| Thread Type | UNC Class 2A or 1A |