SKU: HYS24/68-KT15  |  Barcode: 707392006596
Simpson Strong-Tie HYS24/68-KT15 (24" 14-Gauge) Bypass Hybrid Strut Kit with Screws for Cold-Formed Steel Framing (15 Pack)
Free Shipping
Description
Simpson Strong-Tie HYS24/68-KT15 Description
Simpson Strong-Tie HYS24/68-KT15 Includes
  • (15) HYS24/68 connectors
  • (55) XLSH78B1414 #14 shouldered screws
Simpson Strong-Tie HYS24/68-KT15 Features
  • Available in lengths of 12", 15", 24", and 30"
  • Slots positioned to minimize eccentric load and maximize capacity
  • Allows up to 1" of vertical movement in each direction in slide applications
  • No-Equal stamps ensure correct placement of shouldered screws
  • Supports gravity and lateral loads with #10 screws through predrilled holes
Simpson Strong-Tie HYS24/68-KT15 Applications
  • Cold-formed steel framing
  • Slide and rigid clip applications
  • Large standoff conditions at the bottom of steel beams
Simpson Strong-Tie HYS24/68-KT15 Installation Overview
  1. Attach the HYS using shouldered screws through the slotted holes for slide connections.
  2. For rigid connections, use the small predrilled holes with #10 screws.
  3. Ensure proper alignment and secure fastening for optimal performance.
Simpson Strong-Tie HYS24/68-KT15 Specifications
Finish G90 Galvanized
Length 24"
Thickness 14 Gauge
Quantity 15
Fasteners included (55) XLSH78B1414 #14 shouldered screws
  • Visa
Simpson HYS24/68-KT15 Strong-Tie 24" 14-Gauge Bypass Hybrid Strut Kit with Screws for Cold-Formed Steel Framing (15 Pack)
Simpson Anchors
  • (15) HYS24/68 connectors
  • Cold-formed steel framing
Finish G90 Galvanized
Length 24"