SKU: MIU3.56/16  |  Barcode: 707392153900
Simpson Strong-Tie MIU3.56/16 (3-1/2" x 16") Galvanized Face-Mount Joist Hanger for Engineered Wood
Description
Simpson Strong-Tie MIU3.56/16 Description
Simpson Strong-Tie MIU3.56/16 Includes
  • (1) Face Mount I-Joist Hanger
Simpson Strong-Tie MIU3.56/16 Features
  • Face-Mount Design: Allows direct attachment to headers and beams for a secure connection.
Simpson Strong-Tie MIU3.56/16 Applications
Simpson Strong-Tie MIU3.56/16 Installation Overview
Simpson Strong-Tie MIU3.56/16 Specifications
Finish G90 Galvanized
Fasteners required Face - (24) 0.162" x 3-1/2" Nails Joist - (2) 0.148" x 1-1/2" Nails
For Treated Lumber No
Height 15-5/16"
Joist size 3-1/2" X 16"
Manufacturer name Simpson Strong-Tie
Quantity 1
Thickness 16 Gauge
Width 3-9/16"
  • Visa
Simpson Hangers
Finish G90 Galvanized
For Treated Lumber No
Height 15-5/16"
Joist size 3-1/2" X 16"