SKU: SDWS27500SS-RP1  |  Barcode: 707392002871
Simpson Strong-Tie SDWS27500SS-RP1 Strong-Drive (0.275" x 5") T50 SDWS Timber SS Screw, Type 316
Description
Simpson Strong-Tie SDWS27500SS-RP1 Description
Simpson Strong-Tie SDWS27500SS-RP1 Includes
  • (1) 0.276 in. x 5 in. Timber Screw
Simpson Strong-Tie SDWS27500SS-RP1 Features
  • 316 stainless steel for high corrosion resistance
  • Sawtooth point for fast starts and reduced driving torque
  • Washer head for increased holding power
  • T50 Star Drive for secure fastening
Simpson Strong-Tie SDWS27500SS-RP1 Applications
  • Constructing piers and boardwalks
  • Building docks
  • Any application requiring high corrosion resistance and strength
Simpson Strong-Tie SDWS27500SS-RP1 Installation Overview
  1. Ensure the material is compatible with 316 stainless steel
  2. Align the screw with the pre-marked position
  3. Drive the screw using a T50 Star Drive tool
Simpson Strong-Tie SDWS27500SS-RP1 Specifications
Diameter 0.276 in.
Finish Plain
Length 5 in.
Material 316 Stainless Steel
Drive type T50 Star Drive
Head type Washer Head
Point type Sawtooth Point
Quantity 1
  • Visa
Simpson Anchors
  • Building docks
Diameter 0.276 in.
Finish Plain
Length 5 in.