Simpson Strong-Tie SUR1.81/11 Description
Simpson Strong-Tie SUR1.81/11 Includes
- (1) SUR1.81/11 Right Skewed Joist Hanger
Simpson Strong-Tie SUR1.81/11 Features
- Right-skewed design for angled joist connections
- G90 galvanized coating for corrosion resistance
- Precision U-shaped wrap for enhanced stability
- Compatible with solid sawn lumber and engineered wood
- Pre-punched nail and screw holes for easy installation
Simpson Strong-Tie SUR1.81/11 Applications
- Angled joist connections in decks, floors, and framing projects
- Structural reinforcement requiring skewed hanger support
- Residential and commercial wood construction
Simpson Strong-Tie SUR1.81/11 Installation Overview
- Use all specified fasteners as per guidelines
- Ensure joist ends are square or bevel cut
- Fill all nail holes with specified fasteners
- For I-joists with flanges less than 1 5/16", use web stiffeners
Simpson Strong-Tie SUR1.81/11 Specifications
| Finish | G90 Galvanized |
| Material | Carbon Steel |
| Fasteners required | Face - (16) 0.162" x 3-1/2" Nails OR (16) SD9112 Screws, Joist - (2) 0.148" x 1-1/2" Nails OR (2) SD9112 Screws |
| For Treated Lumber | No |
| Height | 11" |