Simpson Strong-Tie T14600WPB Description
Simpson Strong-Tie T14600WPB Includes
- (500) Strong-Drive DWP Wood SS Screw #14 x 6"
Simpson Strong-Tie T14600WPB Features
- Unique box thread design with raised-ridge technology for reduced driving torque
- Specially designed sharp point for easy penetration into hard wood products
- Compatible with wood, engineered wood, and polymer materials
- 6-lobe drive for secure bit fit and long bit life
- Made from Type 316 stainless steel for superior corrosion resistance
Simpson Strong-Tie T14600WPB Applications
- Decking, docks, and boardwalks
- General exterior wood fastening
Simpson Strong-Tie T14600WPB Specifications
| Fastener Type | Hand-Drive Screw |
| Application | Fastening Wood-to-Wood |
| Material | Type 316 Stainless Steel |
| Screw Size | #14 |
| Length | 6 in. |
| Head Diameter | 0.460 in. |