SKU: BR24RG17  |  Barcode: 049206131651
Union Tools BR24RG17 24" Rough Surface Push Broom with 3" Coarse Black Bristles and 60" Wood Handle
Description
Union Tools BR24RG17 Description
This 24 inch rough surface push broom uses coarse black bristles to sweep debris from textured surfaces such as asphalt and sidewalks. It features a heavy duty steel brace and a smooth 60 inch wood handle with a comfort grip for controlled, comfortable sweeping.
Union Tools BR24RG17 Includes
  • (1) Rough Surface Push Broom
  • (1) Wood Handle
Union Tools BR24RG17 Features
  • 24 inch broom head designed for sweeping rough surfaces
  • 3 inch coarse black bristles help move heavy debris
  • Heavy duty steel brace with reinforced socket secured to the broom head
  • Reversible brace helps enable more even bristle wear
  • Unobtrusive brace shape helps sweep under and beside objects
  • 60 inch wood handle with comfort grip for improved control
Union Tools BR24RG17 Specifications
Broom Head Width 24 in
Bristle Type Coarse
Bristle Color Black
Bristle Length 3 in
Handle Length 60 in
Handle Diameter 1-1/8 in
Handle Material Wood
Brace Material Steel
Assembled Height 66.750 in
Assembled Width 24.000 in
Assembled Depth 4.500 in
Each Shipping Weight 5 lb
  • Visa
Union Tools
Union Tools BR24RG17 Includes
  • (1) Rough Surface Push Broom
  • (1) Wood Handle
Union Tools BR24RG17 Features
Broom Head Width 24 in
Bristle Type Coarse
Bristle Color Black
Bristle Length 3 in
Handle Length 60 in
Handle Diameter 1-1/8 in
Handle Material Wood
Brace Material Steel
Assembled Height 66.750 in
Assembled Width 24.000 in
Assembled Depth 4.500 in